# STD10PF06T4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STD10PF06T4
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/std10pf06t4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/std10pf06t4#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/7-/24/497-2456-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/80/497-8039-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 21 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 850 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 40W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 200mOhm @ 5A, 10V
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA