# STD105N10F7AG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STD105N10F7AG
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/std105n10f7ag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/std105n10f7ag#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/80/497-8039-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 61 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4369 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 120W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 8mOhm @ 40A, 10V
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.5V @ 250µA