# STC22C27O48-50.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STC22C27O48-50.000M
- **Manufacturer:** Suntsu Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stc22c27o48-50-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stc22c27o48-50-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 10mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 2.7V