# STC21C27O48-50.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STC21C27O48-50.000M
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stc21c27o48-50-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stc21c27o48-50-000m#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 10mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Function:** Standby (Power Down)
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 2.7V