# STB80NF03L-04T4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STB80NF03L-04T4
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stb80nf03l-04t4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stb80nf03l-04t4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 110 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 5500 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 300W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 4mOhm @ 40A, 10V
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 250µA