# STB185N55F3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STB185N55F3
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stb185n55f3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stb185n55f3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 55 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 100 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 6800 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 330W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.5mOhm @ 60A, 10V
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA