# ST32TB105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST32TB105
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st32tb105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st32tb105#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%