# ST2155-075-22BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST2155-075-22BK
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st2155-075-22bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st2155-075-22bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Ethylene Propylene Rubber
- **Color:** Black
- **Length:** 22' (6.7m) 7.3 yds
- **Tape Type:** Electrical
- **Temperature Range:** 176°F (80°C) Max
- **Thickness:** 0.0300" (30.0 mils, 0.762mm)
- **Usage:** Electrical Insulating, Sealing
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4"