# ST1755-075-60BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST1755-075-60BK
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st1755-075-60bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st1755-075-60bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Fabric
- **Color:** Black
- **Length:** 60' (18.3m) 20 yds
- **Tape Type:** Electrical
- **Thickness:** 0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
- **Usage:** Abrasions, Cuts
- **Width:** 0.75" (19.05mm) 3/4"