# ST1-L2-DC48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST1-L2-DC48V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st1-l2-dc48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st1-l2-dc48v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 4.7 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max