# ST-7ETB203
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST-7ETB203
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st-7etb203
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st-7etb203#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/ST/7E/TB/ST7ETB502DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 3
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.252" x 0.240" Face (6.40mm x 6.10mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%