# ST-4EA105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST-4EA105
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st-4ea105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st-4ea105#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%