# ST-32ETA500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST-32ETA500
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st-32eta500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st-32eta500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/ST/32/ET/ST32ETA202DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%