# ST-32EA502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST-32EA502
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st-32ea502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st-32ea502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%