# ST-2TA102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ST-2TA102
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/st-2ta102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/st-2ta102#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/ST/2T/A1/ST2TA101DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.110" x 0.094" Face (2.80mm x 2.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%