# SST26WF040BT-104I/CS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST26WF040BT-104I/CS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst26wf040bt-104i-cs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst26wf040bt-104i-cs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 104 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O
- **Memory Organization:** 512K x 8
- **Memory Size:** 4Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-CSP
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 1.65V ~ 1.95V