# SST26VF064BT-104V/TD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST26VF064BT-104V/TD
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst26vf064bt-104v-td
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst26vf064bt-104v-td#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 104 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O
- **Memory Organization:** 8M x 8
- **Memory Size:** 64Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 24-TBGA (6x8)
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V