# SST26VF016BT-104V/MF70SVAO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST26VF016BT-104V/MF70SVAO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst26vf016bt-104v-mf70svao
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst26vf016bt-104v-mf70svao#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 104 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Quad I/O
- **Memory Organization:** 2M x 8
- **Memory Size:** 16Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-WDFN (5x6)
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V