# SST25WF040B-40I/SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST25WF040B-40I/SN
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst25wf040b-40i-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst25wf040b-40i-sn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MC/P7/94/MCP7940NT-I_SNDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 40 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 512K x 8
- **Memory Size:** 4Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 1.65V ~ 1.95V