# SST25VF064C-80-4I-Q2AE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST25VF064C-80-4I-Q2AE-T
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst25vf064c-80-4i-q2ae-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst25vf064c-80-4i-q2ae-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 80 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI - Dual I/O
- **Memory Organization:** 8M x 8
- **Memory Size:** 64Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-WSON (8x6)
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V