# SST25VF020B-80-4I-Q3AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST25VF020B-80-4I-Q3AE
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst25vf020b-80-4i-q3ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst25vf020b-80-4i-q3ae#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/W2/5X/20/W25X20CLUXIGDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 80 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 256K x 8
- **Memory Size:** 2Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-USON (3x2)
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V