# SST25PF020B-80-4C-SAE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SST25PF020B-80-4C-SAE
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sst25pf020b-80-4c-sae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sst25pf020b-80-4c-sae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 80 MHz
- **Memory Format:** FLASH
- **Memory Interface:** SPI
- **Memory Organization:** 256K x 8
- **Memory Size:** 2Mbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** FLASH
- **Voltage:** 2.3V ~ 3.6V