# SSR10VS-06385
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSR10VS-06385
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssr10vs-06385
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssr10vs-06385#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/42/8693429-399-19038-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 600mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.2Ohm
- **Height (Max):** 0.827" (21.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 38.5 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Size:** 0.925" L x 0.512" W (23.50mm x 13.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V