# SSQ-104-01-F-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSQ-104-01-F-D
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssq-104-01-f-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssq-104-01-f-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/53/80/6453808-SAM15276-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Contact Length:** 0.104" (2.64mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.335" (8.51mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 8
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 465VAC, 655VDC