# SSPM4H-L300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSPM4H-L300
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sspm4h-l300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sspm4h-l300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 4.00" (101.60mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized, Weather Resistant
- **Length:** 14.75"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Tensile Strength:** 120 lbs (54.43 kg)
- **Width:** 0.300" (7.62mm)