# SSPM2.5H-TL300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSPM2.5H-TL300
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sspm2-5h-tl300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sspm2-5h-tl300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 2.76" (70.00mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized, Weather Resistant
- **Length:** 10"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Tensile Strength:** 120 lbs (54.43 kg)
- **Width:** 0.300" (7.62mm)