# SSP-LX6144C9UC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSP-LX6144C9UC
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lx6144c9uc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lx6144c9uc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/82/52/11825215-441-1093-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Current:** 120mA
- **Height:** 0.299" (7.60mm)
- **Lumens:** 5 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.614" L x 0.441" W (15.60mm x 11.20mm)
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 3.4V