# SSP-LT600924
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSP-LT600924
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial Lighting - Task Lighting
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lt600924
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lt600924#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Illumination Color:** White
- **Length:** 23.62" (600.0mm)
- **Lens Type:** Tubular, Diffused
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Profile (W x H):** 1.35" (34.3mm) Dia
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 24VDC