# SSP-LB24MW024K10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSP-LB24MW024K10
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial Lighting - Task Lighting
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lb24mw024k10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lb24mw024k10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/11/22/9411224-67-2144-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Illumination Color:** White, Warm
- **Length:** 23.78" (604.0mm)
- **Lens Type:** Flat, Clear
- **Luminous Flux:** 600lm
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 45°C
- **Power:** 10.0W
- **Profile (W x H):** 0.77" x 0.52" (19.5mm x 13.3mm)
- **Rated Life:** 20,000 Hours
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 24VDC