# SSP-LB12UW024K05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SSP-LB12UW024K05
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial Lighting - Task Lighting
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lb12uw024k05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ssp-lb12uw024k05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/94/11/22/9411223-67-2145-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Illumination Color:** White, Cool
- **Length:** 11.97" (304.0mm)
- **Lens Type:** Flat, Clear
- **Luminous Flux:** 360lm
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 45°C
- **Power:** 5.0W
- **Profile (W x H):** 0.77" x 0.52" (19.5mm x 13.3mm)
- **Rated Life:** 20,000 Hours
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 24VDC