# SS5M0211F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SS5M0211F
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ss5m0211f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ss5m0211f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC)
- **Differential Travel:** 0.004" (0.1mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 150gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.020" (0.5mm)
- **Pretravel:** 0.020" (0.5mm)
- **Release Force:** 25gf
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V