# SS075Q101F030P1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SS075Q101F030P1A
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ss075q101f030p1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ss075q101f030p1a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 100mA (AC)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 30gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Pretravel:** 0.063" (1.6mm)
- **Release Force:** 10gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V