# SS075Q100F130V1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SS075Q100F130V1A
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ss075q100f130v1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ss075q100f130v1a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 100mA (AC)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Force:** 130gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Pretravel:** 0.014" (0.35mm)
- **Release Force:** 60gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V