# SS-10GL13D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SS-10GL13D
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ss-10gl13d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ss-10gl13d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/36/14993648-SW243-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Simulated Roller
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Differential Travel:** 0.040" (1.0mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 50gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.040" (1.0mm)
- **Release Force:** 6.118gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 250 V