# SRU8043-101Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU8043-101Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru8043-101y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru8043-101y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/U8/02/SRU8028-4R7YCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 287mOhm
- **Frequency:** 6MHz
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±30%