# SRU6025A-2R2Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU6025A-2R2Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru6025a-2r2y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru6025a-2r2y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/U6/02/SRU6025A-221YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.35A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 24mOhm Max
- **Frequency:** 65MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 7.96MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
- **Tolerance:** ±30%