# SRU5018-220Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU5018-220Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru5018-220y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru5018-220y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/U5/01/SRU5018-470YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 650mA
- **Current Rating (Amps):** 680 mA
- **DC Resistance (DCR):** 160mOhm
- **Frequency:** 28MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 12 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±30%