# SRU5016-1R0Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU5016-1R0Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru5016-1r0y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru5016-1r0y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±30%