# SRU3028-330Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU3028-330Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru3028-330y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru3028-330y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SD/R0/30/SDR0302-122KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 480mA
- **Current Rating (Amps):** 470 mA
- **DC Resistance (DCR):** 450mOhm
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 33 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
- **Tolerance:** Â±30%