# SRU1028-330Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRU1028-330Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sru1028-330y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sru1028-330y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/U1/02/SRU1028-1R0YCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.25 A
- **DC Resistance (DCR):** 139mOhm
- **Frequency:** 12MHz
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 24 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±30%