# SRS4033N025N25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRS4033N025N25
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srs4033n025n25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srs4033n025n25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 25A
- **Efficiency:** 91.5%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 83 W
- **Size:** 1.31" L x 0.91" W x 0.37" H (33.3mm x 23.1mm x 9.3mm)
- **Supplier Device Package:** Sixteenth Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V