# SRR7045-331M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR7045-331M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr7045-331m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr7045-331m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R7/04/SRR7045-102MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 270mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 730mOhm Max
- **Frequency:** 4MHz
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 65 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%