# SRR6603-151ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR6603-151ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr6603-151ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr6603-151ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R6/60/SRR6603-103MLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Current Rating (Amps):** 260 mA
- **DC Resistance (DCR):** 590mOhm Max
- **Frequency:** 9MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 100kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
- **Tolerance:** ±20%