# SRR6038-470Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR6038-470Y
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr6038-470y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr6038-470y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R6/03/SRR6038-470YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 155mOhm Max
- **Frequency:** 10.4MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8.5 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±30%