# SRR6028-221Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR6028-221Y
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr6028-221y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr6028-221y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R6/02/SRR6028-221YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 360mA
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 820mOhm Max
- **Frequency:** 12MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±30%