# SRR5028-680Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR5028-680Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr5028-680y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr5028-680y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R5/02/SRR5028-100YCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 560mA
- **Current Rating (Amps):** 620 mA
- **DC Resistance (DCR):** 350mOhm Max
- **Frequency:** 11MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
- **Tolerance:** ±30%