# SRR3011-4R7YL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR3011-4R7YL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr3011-4r7yl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr3011-4r7yl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750mA
- **Current Rating (Amps):** 900 mA
- **DC Resistance (DCR):** 125mOhm Max
- **Frequency:** 69MHz
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 9 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
- **Tolerance:** ±30%