# SRR1806-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1806-220M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1806-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1806-220m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/80/SRR1806-220MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.2A
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 53mOhm
- **Frequency:** 16MHz
- **Height:** 0.280" (7.10mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 51 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
- **Tolerance:** ±20%