# SRR1280-331K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1280-331K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1280-331k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1280-331k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/28/SRR1280-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.4A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 600mOhm Max
- **Frequency:** 2.9MHz
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±10%