# SRR1260-221K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1260-221K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1260-221k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1260-221k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/26/SRR1260-101MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1.38 A
- **DC Resistance (DCR):** 380mOhm Max
- **Frequency:** 4.2MHz
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 22 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±10%